21 Eylül 2012 Cuma

Bir kovanım daha söndü.

3.kata çıkan arımın sonu, kovanı kapatıp bütün çıtaları mumları ile birlikte yaktım. Çok iri iki kelebek (bana göre, çok iri yaban arısı) kuluçkalıkda ana arının işini bitirmişler. Kovanda bayağı bir hırpalanma olmuş. Farkına varamadım. Zayıf kaldı. Güvelerin istilasına maruz kaldı. Kireç hastalığı ve yavru çürüğü hastalığı oluşmadı. Yine de bütün çıtalarını mumları ile birlikte yaktım. Güvelenen bir kısım çıtanın resmini çektim.
Ortadaki kovandan, bize eşe-dosta ikram edecek kadar bal çıktı. Hamdolsun, buna da çok şükür. Çevredeki yılların arıcıları, yılın çok verimsiz geçtiğini söylüyorlar.

İmha edilen peteklerden üçü.

Temmuz ayında kendi arılarımdan ürettiğim, arı basan 4'er çıtalı kovanlarım. 4 kovandı, soldaki yeri boş olan kovan yağmalandı. Büyük ihtimal girişi daraltan aparatı tam kapatmamışım. Gündüzde çevredeki diğer kovanlardan bindirme olmuş. Tecrübe kolay elde edilmiyor. 

Topladığım ayçiçeklerden  küçük bir parça. Hafif ivezlendikleri için biraz su tutum.

Çervemde bulunan 30 yıllık, 40 yıllık arıcıların arıları. Biri bu. 
Toplam 12 farklı arıcı geldi.

Bir diğeri de bu.

2012 hasadından bir kare.

Çok kıymetli Cumali Emmime gidecek, balla kaplanmış polenli, özel bal. 
Rabbim Cumali Emmime acil şifalar versin.
(Kıymetli Şahin Ustam: senin bal, nasip olursa, seneye.)

Bize kalan tam dolmamış ve sırlanmamış bal. 

Bu ara, Bizim Muhammed Rüzgar BOZDAĞ'ın balını çekmeyi unuttuk.
Muhammed Rüzgar BOZDAĞ bir yaşını geçtiği için balı, rahatlıkla yiyebilir. Afiyet olsun be koçum. Şifa niyetine, yarasın. Gözlerinden öperim...
(Unutmadan, ikinci yılımızda kuramız çıktı, Annem, ben ve refikayı hayatım Nurgül, 17 Ekim 2012 de Hacc farizası için yola çıkıyoruz. Rabbim sizlere de nasip etsin. AMİN)
SELAM ve MUHABBETLE

1 yorum:

İlhami Uyar dedi ki...

Doğan bey hac ziyaretinize sevindim güle güle gidin ve dönün,Allah kabul etsin,arıcılık sıkı takip ve devamlılık isteyen bir iş,kolaylık ve başarı dileklerimle.