28 Nisan 2014 Pazartesi

Kovanda arılar kalabalıklaşınca bir kat daha verdim.


Birinci kuluçkalıkta ki çıtaları ikinci kuluçkalığa almıştım. Yukarıya bir ham, aşağıya da  on tane yarı kabarmış (Geçen seneden kalma) çıta koymuştum. Arı kovanı tam doldurunca, bütün petekleri kabartınca yine bloke olmaya doğru gidiyordu. Ben de arı beni yönetmesin, ben arıyı yöneteyim dedim.  


 Ya Allah deyip yine gecen seneden kalma esmer ve kararmaya başlamış olan çıtalardan on tanesini kata dizerek kovanın ortasına (ikinci kuluçkalık) olarak koydum. Haziranda yeni analar geleceği için araya ana arı ızgarası koymadım. İnşallah bölme yapacağım. Fotoda görülen  boş kovanları doldurmak niyetindeyim. 
Ve Allah'ın izni ile bu hale geldi. Sayın Asım KADIOĞLU  abimin  gönderdiği bu ana çok kaliteli çıktı   


 Yavru uçuşu  bittikten sonra alınan foto.


 Genel bir görünüş.

Körüğü yakınca çıtalardan fotoğraf alayım diyorum. Tek olunca bir de bakıyorum ki kovanı kapamışım.
Yani yine foto alınmamış oluyor. Acaba bir triport olsa daha iyi olmaz mı?
Bu ara 30 Mart tarihindeki soğuktan olayı kaysı, erik, şeftali, armut, ceviz, kiraz, bazı yerlerde vişne tamamen yandı. Bu sene meyve yok. Allah hakkımızda hayırlısını versin. 
Selam, saygı ve muhabbetle...


6 yorum:

A. Gökhan Dellal dedi ki...

Selamün Aleyküm Hocam,
Kat vermekle iyi etmişsiniz, inşallah iyice gelişirler ve kovanların bir çoğunu doldurursunuz. Meyve ağaçları için üzüldüm. Her şeyin hayırlısı.
Selam ve dua ile...

muhteşem turunç dedi ki...

Hocam maşallah koloniye üçüncü katıda vermişsiniz. Keşke siyah petekleri eritip ham petek verseydiniz. İnşallah bereketli bir sezon geçirirsiniz.

MİNİK ARICI dedi ki...

Sayın Gökhan Bey
Vealeykümselam
Bir kovan arı var. Yavru uçuşuna çıktıkları zaman her taraf arı oluyor. En güzeli de kovanın dibine girip uçuşlarını seyretmek. Çok keyifli...
Oğula kaçacaklarına kat atayım dedim. İlginiz için teşekkür ederim.

Sayın Muhteşem Abim
Daha önceki kararmış petekleri eritmeye ayırdım. Verdiğim petekler geçen senenin petekleri. Bir kısmını da hoşuma gitmediği için yaktım. Bunlarda ölmüş çıkamamış arılar vardı.
"İyi arıcı arılığa girince karar verip uygulayan arıcıdır." kaidesine göre hareket ettim. İnşallah sonuç güzel olur. Karniyol arısı hızlı gelişen bir arı. Öğrenmeye devam ediyorum.
İlginiz için teşekkür ederim.
Selam, saygı ve muhabbetle...

Zulfu T dedi ki...

Masallah ari sevginiz belli oluyor.
Malesef bu sene bizim köydede olusan dondan dolayi cicekler ölmüs , meyve yokmus.
Ülkemiz icin iyi olmadi hayirlisi tabi ki..

asım kadıoğlu dedi ki...

selamun aleyküm değerli kardeşim eski veya az kabarmış peteklerin yerine besleme yaptığımız şu günlerde temel petek verirsek çok çok daha iyti olur. örneğin temel petek verdiğiniz çıtaların kabartıldıktan sonraki yavru ayılışı ile gerek az kabarmış gerekse kabarmış olarak verilen peteklerdeki yavru durumunu kıyaslarsanız bahar aylarında temel peteğin önemi daha iyi görülmüş olur son baharda ise bunun aksine kabarmış esmer peteklere daha üzenle yumuyrta atılmakta herşeyin gönlünce olması dileği ile allaha emanet ol.

MİNİK ARICI dedi ki...

Sayın Asım Abim
Vealeykümselam
Hemen o gün (30 Nisanda) gittim bütün çıtaları temel peteklerle değiştim.
Biz söz dinleyen ve tecrübeye sonsuz saygısı olan acemi arıcıyız...
Onun için takip ediyoruz.
Selam, saygı ve muhabbetle...